1
Beste keuzeApple MacBook Air 13 M5 (2026)
Prestaties9,7
Prijs-kwaliteit9,8
Betrouwbaarheid9,2
Scherm: 13,6 inchChip: Apple M5Werkgeheugen: 16 GBOpslag: 512 GB SSDGewicht: 1,24 kg
De MacBook Air 13 met M5-chip is sinds maart 2026 het nieuwe middelpunt van de laptoplijn van Apple. De M5 heeft een 10-core CPU en is volgens Apple tot 30 procent sneller dan de M4 bij AI-taken en beeldbewerking. In deze uitvoering krijg je 16 GB werkgeheugen en 512 GB opslag, wat ruim genoeg is voor jarenlang studeren, kantoorwerk, Lightroom en lichte videomontage. Het 13,6 inch Liquid Retina-scherm haalt 500 nits en de behuizing weegt 1,24 kilo bij een dikte van 11,3 millimeter.
Apple belooft tot 18 uur accuduur en gebruikers melden dat een volle werkdag met browser, Teams en Office makkelijk haalbaar is zonder lader. De laptop heeft geen ventilator en blijft dus altijd stil. Kopers prijzen het toetsenbord, de 12MP-camera met Center Stage en de twee Thunderbolt 4-poorten plus MagSafe. Het grootste bezwaar is de meerprijs van ongeveer 300 euro ten opzichte van de M4-versie met 256 GB. Wie veel bestanden bewaart en de laptop lang wil gebruiken, heeft daar wel wat aan.
Pluspunten
- M5 is tot 30 procent sneller dan de M4 bij AI en beeldbewerking
- Tot 18 uur accuduur, volle werkdag zonder lader
- Stil: geen ventilator
- 512 GB opslag standaard
Minpunten
- Ongeveer 300 euro duurder dan de M4-versie met 256 GB
- Scherm van 60 Hz
Ideaal voor: Studenten en thuiswerkers die één laptop willen die alles aankan en jaren meegaat.
2
Beste prijs-kwaliteitApple MacBook Neo 13 (256 GB)
Prestaties9,2
Prijs-kwaliteit9,7
Betrouwbaarheid8,7
Scherm: 13 inchChip: Apple A18 ProWerkgeheugen: 8 GBOpslag: 256 GB SSDGewicht: 1,23 kg
De MacBook Neo is de goedkoopste nieuwe Mac die Apple ooit uitbracht. Hij kwam in maart 2026 en draait op de A18 Pro, de chip uit de iPhone 16 Pro, met een 6-core CPU en 5-core GPU. Dat klinkt bescheiden, maar in de praktijk voelt macOS er vlot op: browsen met veel tabbladen, Office, Zoom en zelfs lichte fotobewerking gaan zonder haperen. Het 13 inch Liquid Retina-scherm heeft een resolutie van 2408 bij 1506 pixels en 500 nits helderheid, dezelfde klasse als de Air.
Apple geeft tot 16 uur accuduur op en kopers bevestigen dat ze meerdere dagen licht gebruik halen op één lading. Het gewicht is 1,23 kilo, er zijn twee USB-C-poorten en de laptop is leverbaar in zilver, blos, citrus en indigo. Let op de beperkingen: 8 GB werkgeheugen, 256 GB opslag en geen Touch ID op dit basismodel. Voor zwaar werk is hij niet bedoeld, maar als laptop voor school, studie of thuisgebruik is 779 euro een zeldzaam goede deal.
Pluspunten
- Goedkoopste nieuwe Mac ooit
- Tot 16 uur accuduur
- Scherm van 500 nits, zelfde klasse als de Air
- Vier vrolijke kleuren
Minpunten
- 8 GB werkgeheugen
- Geen Touch ID op dit basismodel
- Niet geschikt voor zwaar werk
Ideaal voor: Scholieren, studenten en gezinnen die een betrouwbare laptop voor school en thuis zoeken.
3
Apple MacBook Air 15 M5 (2026)
Prestaties9,5
Prijs-kwaliteit9,5
Betrouwbaarheid9,0
Scherm: 15,3 inchChip: Apple M5Werkgeheugen: 16 GBOpslag: 512 GB SSDGewicht: 1,51 kg
De MacBook Air 15 met M5 is de grootste Air en voor veel thuiswerkers de prettigste: een 15,3 inch scherm met 2880 bij 1864 pixels, zes luidsprekers met spatial audio en toch maar 1,51 kilo. De chip en het geheugen zijn gelijk aan de 13 inch versie, met 16 GB werkgeheugen en 512 GB opslag in deze uitvoering. Daarmee draait hij alles van Excel met grote modellen tot Final Cut Pro voor korte projecten.
De accu gaat volgens Apple tot 18 uur mee en gebruikers melden vergelijkbare cijfers als bij de kleine Air, omdat het grotere scherm wordt gecompenseerd door een grotere accu. Kopers noemen het scherm de belangrijkste reden om voor de 15 te kiezen: je hebt twee vensters naast elkaar zonder te turen. Nadelen zijn de meerprijs van ruim 250 euro ten opzichte van de 13 inch en het feit dat 60 Hz voor een laptop van bijna 1.700 euro inmiddels wat karig voelt. Wil je een groot scherm zonder het gewicht van een Pro, dan is dit de beste Air.
Pluspunten
- 15,3 inch scherm met 2880 bij 1864 pixels
- Zes luidsprekers met spatial audio
- Tot 18 uur accuduur
- Zelfde M5 en 16 GB als de 13 inch
Minpunten
- Ruim 250 euro duurder dan de 13 inch
- Scherm van 60 Hz zonder HDR
Ideaal voor: Thuiswerkers die twee vensters naast elkaar willen zonder extern beeldscherm.
4
Apple MacBook Pro 14 M5
Prestaties9,1
Prijs-kwaliteit9,2
Betrouwbaarheid8,9
Scherm: 14,2 inch, 120 HzChip: Apple M5Werkgeheugen: 16 GBOpslag: 512 GB SSDGewicht: 1,55 kg
De MacBook Pro 14 met de gewone M5-chip is de instap-Pro en verscheen in oktober 2025. Je krijgt dezelfde 10-core CPU als in de Air, maar dan met actieve koeling, waardoor hij lange renders en exports op volle snelheid volhoudt. Het grote verschil zit in het scherm: een 14,2 inch Liquid Retina XDR-paneel met mini-led, 120 Hz ProMotion en 1.000 nits bij HDR. Verder zijn er drie Thunderbolt 4-poorten, een HDMI-aansluiting en een SD-kaartlezer.
Apple geeft tot 24 uur accuduur op voor video, de langste van alle MacBooks. In reviews halen gebruikers een volledige werkdag met zware software zonder lader. Deze configuratie heeft 16 GB werkgeheugen en 512 GB opslag, genoeg voor fotografen en programmeurs. Het gewicht is 1,55 kilo. Kopers wijzen erop dat de M5 in de Air bijna even snel is in korte taken, dus betaal je hier vooral voor het scherm, de poorten en het uithoudingsvermogen. Wie beeldkwaliteit belangrijk vindt, krijgt daar veel voor terug.
Pluspunten
- Liquid Retina XDR-scherm met mini-led en 1.000 nits
- Tot 24 uur accuduur, de langste van alle MacBooks
- HDMI, SD-kaartlezer en drie Thunderbolt 4-poorten
- Actieve koeling houdt lange renders op snelheid
Minpunten
- Zelfde M5 als in de Air, die bijna 600 euro goedkoper is
- 16 GB werkgeheugen is krap voor zware pro-software
Ideaal voor: Fotografen en programmeurs die het beste scherm willen zonder een Pro-chip te betalen.
5
Apple MacBook Pro 14 M5 Pro
Prestaties9,0
Prijs-kwaliteit8,9
Betrouwbaarheid8,8
Scherm: 14,2 inch, 120 HzChip: Apple M5 ProWerkgeheugen: 24 GBOpslag: 1 TB SSDGewicht: 1,60 kg
De MacBook Pro 14 met M5 Pro verscheen in maart 2026 en is de laptop voor wie de gewone M5 te krap vindt. De M5 Pro heeft een 15-core CPU en 16-core GPU en komt standaard met 24 GB werkgeheugen en 1 TB opslag. Daarmee bewerk je 4K-video in meerdere lagen, compileer je grote projecten en draai je lokale AI-modellen zonder dat het systeem gaat swappen. Nieuw zijn Thunderbolt 5, Wi-Fi 7 en Bluetooth 6.
Het scherm is hetzelfde Liquid Retina XDR-paneel als bij de instap-Pro, met 120 Hz en 1.600 nits piek bij HDR. De accu haalt volgens Apple tot 22 uur bij video, al rapporteren gebruikers eerder 10 tot 12 uur bij echt zwaar werk. Het gewicht is 1,60 kilo. Kopers prijzen de stilte van de ventilatoren en de snelheid bij exports uit Premiere en DaVinci. De prijs van ruim 2.800 euro is fors, maar in verhouding tot de M5 Max is dit het verstandige middenmodel voor professionals die de laptop vijf jaar willen gebruiken.
Pluspunten
- 15-core CPU en 16-core GPU
- 24 GB werkgeheugen en 1 TB opslag standaard
- Thunderbolt 5, Wi-Fi 7 en Bluetooth 6
- Stille ventilatoren, ook bij exports
Minpunten
- Ruim 2.800 euro
- Bij zwaar werk eerder 10 tot 12 uur accu dan de opgegeven 22
Ideaal voor: Videobewerkers en ontwikkelaars die vijf jaar vooruit willen zonder de prijs van een Max te betalen.
6
Beste premiumApple MacBook Pro 14 M5 Max
Prestaties9,3
Prijs-kwaliteit8,9
Betrouwbaarheid9,1
Scherm: 14,2 inch, 120 HzChip: Apple M5 MaxWerkgeheugen: 36 GBOpslag: 2 TB SSDGewicht: 1,62 kg
De MacBook Pro 14 met M5 Max is de krachtigste laptop die je in dit formaat kunt kopen. De chip heeft een 18-core CPU en 32-core GPU, in deze uitvoering gecombineerd met 36 GB werkgeheugen en 2 TB opslag. Apple noemt een geheugenbandbreedte van 460 GB/s, wat precies is wat je nodig hebt voor 8K-video, 3D-rendering in Blender en grote taalmodellen die lokaal draaien. Thunderbolt 5 levert 120 Gbit/s voor externe SSD's en meerdere 6K-schermen.
De keerzijde is de prijs van ruim 4.600 euro en een accuduur die bij zwaar werk terugloopt naar 8 tot 10 uur, al geeft Apple tot 20 uur op voor video. Het gewicht is 1,62 kilo. Gebruikers die van een M1 Max of M2 Max komen, melden renders die ongeveer twee keer zo snel klaar zijn. Voor wie zijn geld verdient met video, muziekproductie of machine learning verdient hij zichzelf terug. Voor iedereen anders is de M5 Pro de betere besteding.
Pluspunten
- 18-core CPU en 32-core GPU
- 36 GB werkgeheugen met 460 GB/s bandbreedte
- 2 TB opslag standaard
- Thunderbolt 5 met 120 Gbit/s
Minpunten
- Ruim 4.600 euro
- Bij zwaar werk 8 tot 10 uur accu
- Overkill voor wie geen 8K of 3D doet
Ideaal voor: Professionals in video, muziekproductie, 3D en machine learning die de laptop als werkstation gebruiken.
7
Apple MacBook Air 13 M4 (2025)
Prestaties8,8
Prijs-kwaliteit9,5
Betrouwbaarheid8,6
Scherm: 13,6 inchChip: Apple M4Werkgeheugen: 16 GBOpslag: 256 GB SSDGewicht: 1,24 kg
De MacBook Air 13 met M4 uit 2025 is na de komst van de M5 flink in prijs gezakt en daardoor opnieuw interessant. De M4 heeft een 10-core CPU en 8-core GPU en is in dagelijks gebruik nauwelijks langzamer dan zijn opvolger: het verschil zit vooral in AI-taken en zwaardere grafische software. Standaard krijg je 16 GB werkgeheugen en 256 GB opslag, ruim voldoende voor studie, kantoor en fotobewerking.
Het 13,6 inch scherm met 500 nits, de 12MP-camera met Center Stage en de twee Thunderbolt 4-poorten zijn identiek aan het nieuwe model. Ook de accuduur van 18 uur is gelijk en gebruikers melden twee werkdagen bij licht gebruik. Het gewicht is 1,24 kilo. Het enige echte minpunt is de opslag van 256 GB, die je niet achteraf kunt uitbreiden. Wie voornamelijk in de cloud werkt, merkt daar weinig van. Voor rond de 1.100 euro is dit de voordeligste manier om een volwaardige Air met 16 GB te kopen.
Pluspunten
- Zelfde scherm, camera en accuduur als het M5-model
- 16 GB werkgeheugen standaard
- Ruim 300 euro goedkoper dan de M5-versie
Minpunten
- 256 GB opslag, niet uitbreidbaar
- Iets langzamer bij AI-taken en zware grafische software
Ideaal voor: Wie een volwaardige Air met 16 GB wil voor het laagste bedrag en vooral in de cloud werkt.
8
Apple MacBook Air 15 M4 (2025)
Prestaties8,7
Prijs-kwaliteit9,2
Betrouwbaarheid8,5
Scherm: 15,3 inchChip: Apple M4Werkgeheugen: 16 GBOpslag: 256 GB SSDGewicht: 1,51 kg
De MacBook Air 15 met M4 is de voordelige grote Air: hetzelfde 15,3 inch scherm met 2880 bij 1864 pixels als het M5-model, maar nu voor minder dan 1.300 euro. De M4 heeft hier een 10-core CPU en 10-core GPU, gekoppeld aan 16 GB werkgeheugen en 256 GB opslag. Voor thuiswerkers die vooral in browser, Office en videobellen leven is dat meer dan genoeg.
Het gewicht van 1,51 kilo valt mee voor een laptop met dit scherm. De zes luidsprekers worden in reviews geprezen als de beste in een laptop van deze prijs. Apple geeft tot 18 uur accuduur op en kopers halen in de praktijk 12 tot 14 uur gemengd gebruik. Het scherm heeft 60 Hz en geen HDR, wat prima is voor kantoorwerk maar minder voor videobewerking. De 256 GB opslag is net als bij de kleine Air de beperkende factor. Wie een groot scherm zoekt zonder meer dan 1.300 euro uit te geven, zit hier goed.
Pluspunten
- Zelfde 15,3 inch scherm als het M5-model
- Beste luidsprekers in deze prijsklasse
- 12 tot 14 uur accu in de praktijk
Minpunten
- 256 GB opslag
- 60 Hz en geen HDR
Ideaal voor: Thuiswerkers die een groot scherm zoeken zonder meer dan 1.300 euro uit te geven.
9
Apple MacBook Pro 16 M5 Pro
Prestaties8,9
Prijs-kwaliteit8,6
Betrouwbaarheid8,7
Scherm: 16,2 inch, 120 HzChip: Apple M5 ProWerkgeheugen: 24 GBOpslag: 1 TB SSDGewicht: 2,14 kg
De MacBook Pro 16 met M5 Pro is de laptop voor wie de hele dag achter het scherm zit en geen extern beeldscherm wil. Het 16,2 inch Liquid Retina XDR-paneel met 3456 bij 2234 pixels en 120 Hz is het beste laptopscherm dat Apple maakt. In het 16 inch model krijgt de M5 Pro standaard de volledige versie met 18-core CPU en 20-core GPU, hier met 24 GB werkgeheugen en 1 TB opslag.
Het grotere chassis biedt ruimte voor een accu die volgens Apple tot 24 uur video haalt; gebruikers melden 14 tot 16 uur bij gemengd zwaar werk. Daar staat een gewicht van 2,14 kilo tegenover, dus dit is geen laptop die je dagelijks in een rugzak meeneemt. Thunderbolt 5, HDMI 2.1 en een SD-kaartlezer zijn aanwezig. Kopers noemen de luidsprekers en het scherm de reden om voor de 16 te kiezen. De prijs van bijna 3.300 euro is hoog, maar voor een werkstation dat op je bureau blijft is dit de compleetste MacBook.
Pluspunten
- 16,2 inch XDR-scherm met 3456 bij 2234 pixels
- Volledige M5 Pro met 18-core CPU en 20-core GPU
- Tot 24 uur accuduur
- Thunderbolt 5, HDMI 2.1 en SD-kaartlezer
Minpunten
- 2,14 kilo, geen laptop voor in de rugzak
- Bijna 3.300 euro
Ideaal voor: Wie de hele dag achter de laptop zit en geen extern beeldscherm wil.
10
Apple MacBook Pro 16 M4 Pro (2024)
Prestaties8,6
Prijs-kwaliteit8,6
Betrouwbaarheid8,4
Scherm: 16,2 inch, 120 HzChip: Apple M4 ProWerkgeheugen: 24 GBOpslag: 512 GB SSDGewicht: 2,14 kg
De MacBook Pro 16 met M4 Pro uit 2024 is sinds de komst van de M5-generatie ruim 500 euro goedkoper geworden en daarmee een scherpe koop voor wie het grote scherm wil. De M4 Pro heeft hier een 14-core CPU en 20-core GPU, met 24 GB werkgeheugen en 512 GB opslag. In de meeste pro-software is het snelheidsverschil met de M5 Pro 10 tot 20 procent, wat je in de praktijk alleen merkt bij lange renders.
Het scherm is hetzelfde 16,2 inch Liquid Retina XDR-paneel met 120 Hz en 1.600 nits piek. Je krijgt drie Thunderbolt 5-poorten, HDMI en een SD-kaartlezer. Apple geeft tot 24 uur accuduur op en gebruikers bevestigen dat een volle werkdag zonder lader geen probleem is. Het gewicht is 2,14 kilo. Minpunten zijn Wi-Fi 6E in plaats van Wi-Fi 7 en de opslag van 512 GB, die voor videomontage snel vol zit. Voor wie vooral op snelheid per euro let, is dit de slimste grote MacBook Pro.
Pluspunten
- Zelfde XDR-scherm als de M5-generatie
- 14-core CPU en 20-core GPU, nog altijd heel snel
- Tot 24 uur accuduur
- Ruim 500 euro goedkoper dan de M5 Pro
Minpunten
- 512 GB opslag zit bij video snel vol
- Wi-Fi 6E in plaats van Wi-Fi 7
Ideaal voor: Wie vooral op snelheid per euro let en een groot scherm wil.
EindoordeelOnze conclusie
De MacBook Air 13 met M5 is voor de meeste mensen de beste MacBook van 2026: snel genoeg voor zwaar kantoorwerk en fotobewerking, 18 uur accu en maar 1,24 kilo. Wil je zo min mogelijk uitgeven, dan is de MacBook Neo de slimste koop: een echte Mac voor 779 euro. Werk je met video, 3D of grote codeprojecten, dan is de MacBook Pro 14 met M5 Max de premium keuze die jaren vooruit kan.
Bekijk bij bol →
Koopgids: zo kies je de juiste macbook
Neo, Air of Pro?
De MacBook Neo is de instapper: een iPhone-chip, 8 GB werkgeheugen en een 13 inch scherm voor onder de 800 euro. Voor school, studie en thuisgebruik is dat genoeg. De MacBook Air is de allrounder met M4 of M5, 16 GB werkgeheugen en 18 uur accu, in 13 of 15 inch. De MacBook Pro voegt een XDR-scherm met 120 Hz, actieve koeling, meer poorten en de Pro- en Max-chips toe. Koop een Pro alleen als je software hebt die er echt van profiteert, zoals videomontage, 3D of grote compilaties.
Welke chip heb je nodig?
De A18 Pro in de Neo is snel genoeg voor browser, Office en lichte fotobewerking. De M4 en M5 in de Air en de instap-Pro draaien alles wat de meeste mensen doen, inclusief Lightroom en korte video's. De M5 Pro is bedoeld voor 4K-montage in meerdere lagen, grote codeprojecten en lokale AI-modellen. De M5 Max is er voor 8K, 3D-rendering en wie zijn geld met rekenkracht verdient. Het verschil tussen M4 en M5 merk je vooral bij AI-taken; in dagelijks gebruik zijn ze bijna even snel.
Werkgeheugen en opslag kun je niet upgraden
Bij een MacBook zit alles vastgesoldeerd. Kies dus nu wat je over vijf jaar nodig hebt. 8 GB in de Neo is voldoende voor licht gebruik, 16 GB is de verstandige basis voor iedereen die lang met de laptop wil doen, 24 GB of meer is voor pro-werk. Bij opslag is 256 GB werkbaar als je in de cloud leeft, maar 512 GB geeft rust. Een externe SSD via USB-C of Thunderbolt is altijd goedkoper dan de meerprijs bij Apple.
Scherm: 13, 14, 15 of 16 inch?
13 inch is het lichtst en past op elk tafeltje. 15 inch geeft ruimte voor twee vensters naast elkaar en weegt bij de Air maar 1,51 kilo. 14 en 16 inch zijn Pro-formaten met een XDR-scherm: mini-led, 120 Hz en 1.000 tot 1.600 nits. Dat merk je bij HDR-video, fotobewerking en scrollen. Het Air- en Neo-scherm is 60 Hz, wat voor tekst en kantoorwerk geen bezwaar is.
Accuduur in de praktijk
Apple geeft de accuduur op voor videoweergave. Reken voor gemengd gebruik op twee derde daarvan: een Air haalt dan een volle werkdag met reserve, een Pro 14 met M5 komt verder. Bij zwaar werk op een M5 Pro of M5 Max zakt de accuduur naar 8 tot 12 uur. Alle modellen laden via USB-C; de Air en Pro hebben daarnaast MagSafe.
Hoeveel moet je uitgeven?
Onder de 900 euro is de Neo de enige nieuwe optie en een goede. Tussen 1.100 en 1.700 euro vind je de Air-modellen met 16 GB, waar de meeste mensen het beste af zijn. Van 2.000 tot 3.300 euro zit je bij de Pro met M5 of M5 Pro. Boven de 4.000 euro begint de M5 Max. Oudere generaties zoals de M4 Air en M4 Pro zijn in 2026 vaak de slimste koop, omdat het verschil met de M5 klein is en de korting groot.
Veelgestelde vragen
Wat is de beste MacBook van 2026?
Op basis van onze vergelijking is de MacBook Air 13 met M5 de beste MacBook van 2026 voor de meeste mensen: snel, stil, 18 uur accu en 1,24 kilo. Voor pro-werk is de MacBook Pro 14 met M5 Pro de beste keuze.
Is de MacBook Neo een echte MacBook?
Ja. De Neo draait gewoon macOS met alle Mac-apps. Hij gebruikt de A18 Pro-chip uit de iPhone in plaats van een M-chip en heeft 8 GB werkgeheugen. Voor school, kantoor en thuisgebruik merk je daar weinig van.
MacBook Air of MacBook Pro?
Kies de Air als je vooral browser, Office, videobellen en fotobewerking doet. Kies de Pro als je een XDR-scherm met 120 Hz wilt, meer poorten nodig hebt of software gebruikt die van een Pro- of Max-chip profiteert, zoals videomontage of 3D.
Is 8 GB werkgeheugen genoeg?
Voor de MacBook Neo bij licht gebruik wel. Wil je een laptop die vijf jaar of langer meegaat en ook zwaardere programma's draait, kies dan een Air of Pro met minimaal 16 GB. Werkgeheugen is achteraf niet uit te breiden.
Moet ik wachten op een nieuwe MacBook?
De Air en de Pro met M5-chips zijn begin 2026 vernieuwd en de Neo is nieuw. Grote veranderingen worden pas in 2027 verwacht. De M4-modellen zijn nu scherp geprijsd en blijven jaren updates krijgen.
Hoe lang krijgt een MacBook updates?
Apple ondersteunt Macs meestal zeven tot acht jaar met macOS-updates. Een MacBook met M4 of M5 uit 2025 of 2026 krijgt dus naar verwachting updates tot ver na 2030.